Okul Diş Hekimliği Programı
PDF Yazdır e-Posta

KORUYUCU AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİNİN BİR PARÇASI OLARAK OKUL DİŞ HEKİMLİĞİ PROGRAMI

 

OKUL DİŞ HEKİMLİĞİ PROGRAMI LOGOSU

 

AMAÇ:

Diş ve dişeti hastalıkları önlenebilen, kontrol altına alınabilen ve davranışla değiştirilebilen hastalıklar olarak kabul edilir. Bu nedenle Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimiz sadece tedavi edici değil koruyucu diş hekimliği uygulamalarınıda misyon edinmiştir.

Bu amaçla da OKUL DİŞ HEKİMLİĞİ PROGRAMI’ nı geliştirmiştir.

 

ÇALIŞMALARIMIZ

 

ANA OKULU ÖĞRENCİLERİ:

  

Bu öğrenciler Her eğitim öğretim yılında en az 2 kez pedodonti kliniğimizde tarama amaçlı muayene edilir. Tarama sonucu 1 veya daha fazla çürük görülen çocuklarda flor vernik uygulaması aynı seansta yapılır. Daha sonra çocuklara ağız ve diş sağlığı ile ilgili bilgiler verilir.Bu gruba fırçala alışkanlığının kazandırılması için diş fırçası dağıtılır ve tarama yapılan tarama sonuçları aileye gönderilir.

 

7-12 YAŞ ÖĞRENCİLERİ:

   

 

 

 

 

Bu grupta uygulanacak programın temel hedefi gecikmiş fırçalama alışkanlığının kazanılması ve çürüğe yatkın diş yüzeyinin florlu ajanlarla güçlendirilmesidir. Bu amaçla merkezimiz okullardaki öğrenci sayısını baz alarak her diş hekimine sorumlu oldukları bir okul belirlemiştir.Diş hekimleri sorumlu oldukları okullara her ay giderek çalışma yapmaktadır.

 

Bu ziyaretlerde;

4 DEFA FLOR UYGULAMASI: Flor Uygulamaları sınıflarda sorumlu diş hekimi ve hemşire gözetiminde yapılmaktadır. Bu uygulama için öğrencilere fırça dağıtılarak flor uygulaması yapılmaktadır.

4 DEFA TOPLU DİŞ FIRÇALAMA HATIRLATMA VE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI BİLİNÇLENDİRME EĞİTİMİ: Bu uygulamada çocuklar için resimli eğitim eğitim kitabı hazırlanarak, çocuklara diş fırçalama, beslenme alışkanlığı, çürük-şeker ilişkisi gibi konularda bilgi verildi.    

TARAMA ÇALIŞMASI:

AİLELERE GÖNDERDİĞİMİZ DİŞ TARAMA KARTI

Sorumlu diş hekimi tarafından okullarda çocukların ağız muyenesi yapılarak tarama sonuçları ailelere gönderildi.

DİĞER ÇALIŞMALAR:

Çocuklarda diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması ailelerinde bu konu hakkında bilinçlendirilmesi için her ay her öğrenciye diş fırçalama takip çizelgesi dağıtılmakta, bunlara düzenli olarak toplanıp, merkezimizde değerlendirilmektedir.  

AYLIK DİŞ FIRÇALAMA TAKİP ÇİZELGESİ

 

GELENEKSEL FİSSÜR SEALANT GÜNLERİ:

Yarıyıl tatilinde çocukların merkezimize gelerek tedavilerini ve fissur sealant larını yaptırabilmeleri için fissur sealant günleri düzenlenmiştir. Bir polikliniğimiz bu işlem için ayrılmıştır. Basın yayın organları ve afiş ilanları ile fissur sealant günleri duyurulmuştur.

ÇÜRÜK SAVAŞÇISI ROZETİ DAĞITIMI:

 

0 çürüğü olan,merkezimize gelip tedavileri gören ve diş fırçalama takip çizelgesini düzgün işaretleyen çocuklara ödüllendirme amacıyla rozet verildi. Bu kapsamda 1500 adet çürük savaşçısı rozeti sahiplerini bulmuştur.

 

 

OKUL TARAMA PROGRAMI